تشخیص زودهنگام سرطان ریه با غربالگری سی تی اسکن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث دی نیوز، محققان دریافتند، هنگامی که غربالگری سی تی اسکن با دوز پایین، سرطان ریه را در مراحل اولیه شناسایی می‌کند، بیماران تا 20 سال دیگر ۸۰ درصد شانس زنده ماندن را تجربه می‌کنند و برای بعضی از افراد، این شانس به ۱۰۰٪ می‌رسد.

اما بر اساس گزارش انجمن ریه، فقط ۱۶ درصد از سرطان‌های ریه زود تشخیص داده می‌شوند و بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان ریه در عرض یک سال بعد از تشخیص می‌میرند. میانگین بقای پنج ساله کمتر از ۱۹٪ است.

دکتر «کلودیا هنشکی»، محقق اصلی این مطالعه از دانشگاه آیکان نیویورک، می‌گوید: «موانعی برای غربالگری وجود دارد که عمدتاً ناشی از این باور است که از تشعشعات بیش از حد استفاده می‌شود. اما دوز اشعه بسیار کم است. این دوز کمتر از ماموگرافی است و زنان سال‌هاست که با این موارد روبرو هستند.

تشخیص زودهنگام سرطان ریه

نویسندگان این تحقیقات می‌گویند با شناسایی و درمان سرطان در زمانی که کوچک و جزئی است، بیماران می‌توانند در درازمدت به طور مؤثر و کامل درمان شوند.

با این حال، غربالگری سرطان ریه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. گزارش اخیر انجمن ریه نشان داد که تنها 6 درصد از آمریکایی‌های واجد شرایط این نوع غربالگری را انجام داده‌اند. در برخی ایالت‌ها، نرخ غربالگری سرطان ریه به 1 درصد هم می‌رسد.

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده غربالگری سالانه سرطان ریه را برای افراد ۵۰ تا ۸۰ ساله که به مدت ۲۰ سال یک بسته در روز سیگار کشیده‌اند یا در ۱۵ سال گذشته آن را ترک کرده‌اند، توصیه می‌کند.

هدف از غربالگری سرطان ریه، تشخیص سرطان در مراحل اولیه است. طبق تحقیقات اخیر در صورتی که سرطان ریه در مراحل اولیه تشخیص داده شود به احتمال زیاد با درمان بهبود می یابد.
وقتی علائم و نشانه‌های سرطان ریه بروز می‌کند، معمولاً بیش از حد پیشرفت کرده است. مطالعات نشان می‌دهند که غربالگری سرطان ریه خطر مرگ ناشی از این نوع سرطان را کاهش می‌دهد.

اگر سابقه سیگار کشیدن به مدت ۲۰ سال یا بیشتر را داشته باشید، غربالگری سرطان ریه برای شما مناسب است. در این روش با ضرب تعداد پاکت‌های سیگاری که در روز می‌کشید در سال‌هایی که سیگار کشیده‌اید، تعداد سیگارهای کشیده شما محاسبه می ‌شود.

اگر بیش از ۵ سال پیش تحت درمان سرطان ریه قرار گرفته‌اید، ممکن است پزشک غربالگری سرطان ریه را برای شما تجویز کند. افرادی که عوامل خطر دیگری برای سرطان ریه دارند ممکن است شامل افرادی باشند که بیماری انسداد ریوی مزمن دارند. کسانی که سابقه خانوادگی سرطان ریه دارند و افرادی که در محل کار در معرض آزبست بوده‌اند.

اگر در حال حاضر علائم و نشانه های عفونت دستگاه تنفسی دارید یا به تازگی از یک عفونت بهبود یافته‌اید ممکن است پزشک توصیه کند که غربالگری شما به زمان دیگری که علائم و نشانه‌ها از بین رفتند، به تعویق بیافتد. زیرا عفونت‌های تنفسی می‌توانند باعث ناهنجاری در اسکن شوند که ممکن است برای بررسی نیاز به اسکن یا آزمایش اضافی داشته باشد. با انتظار برای رفع عفونت می‌توان از این آزمایش‌های اضافی جلوگیری کرد.

اگر پزشک به کمک غربالگری سرطان ریه وجود مشکل دیگری را در شما تشخیص دهد، شما ممکن است به انجام تست‌های دیگر و یا درمان‌های تهاجمی نیاز داشته باشید.

منبع: +

امتیاز کاربرها

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود