انار برای لاغری و قصه‌ی شب یلدا

شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال و اول چله‌ی زمستان است. ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که زمستان به دو چله‌ی بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود و سی‌ام آذرماه اولین روز از چله‌ی بزرگ است.

اهمیت این شب از آن جهت است که نسبت به شب‌های قبل و بعد، بلندتر است و خانواده‌ها با شب‌نشینی و دورهم جمع شدن این شب طولانی را در انتظار طلوع خورشید به صبح می‌رساندند.

یلدا، هم‌خانواده‌ی کلمه‌ی میلاد و ولادت است و وجه تسمیه‌ی این شب، طلوع و میلاد خورشید، پس از شبی طولانی و سرد است. پیام یلدا در فرهنگ ما، زنده نگه داشتن نور امید است چرا که خورشید، حتی بعد از طولانی‌ترین شب سال هم طلوع خواهد کرد و پس از آن، شب‌ها رو به کوتاهی رفته و روزها بلندتر می‌شود.

برای پاسداشت خورشید و به امید برآمدن نور و گرما، ایرانیان در این شب دورهم جمع شده و با خوراکی‌هایی نظیر انار که به سرخی غروب خورشید است، یاد و گرمای خورشید را در شب‌نشینی خود زنده نگاه می‌داشتند. جزء جدانشدنی شب‌نشینی‌ها و مناسبت‌هایی نظیر یلدا، خوراکی‌ها و تنقلات متنوعی است که به مصرف می‌رسند.

در این میان، انار سرخ که از میوه‌های بومی و قدیمی ایرانی است تبدیل به نماد شب یلدا شده است. در این شب انار و هندوانه بیش از هر میوه و خوراکی دیگری هنرنمایی می‌کنند و گل سرسبد سفره‌ی شب یلدا محسوب می‌شوند.

انار با ظاهر بی‌نظیر و منحصر به فرد، با آن دانه‌های درخشان و پوست سرخ و قلب سفیدش سرشار از خواص است و کاربردهای مختلفی نیز دارد.

بعضی افراد فکر می‌کنند که شاید بتوانند با خوردن یک خوراکی خاص خودشان را لاغر کنند و از اضافه وزنشان بکاهند.

میان غذاها و خوراکی‌های زیادی وجود دارند که در کنار خواص فراوانشان برای لاغری نیز مفیدند و بعضی افراد به نیت کاهش وزن و چربی‌سوزی و تناسب اندام سعی می‌کنند این خوراکی‌ها را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانند. یکی از این خوراکی‌ها، انار است. این میوه‌ی خوش‌رنگ و آبدار با خواص بی‌شمار، فیبر فراوان و خاصیت سیرکنندگی می‌تواند در کاهش اشتها موثر باشد اما آیا به راستی در روند لاغری به شما کمک خواهد کرد؟

انار با خاصیت آنتی اکسیدانی برای سیستم ایمنی بدن مفید است و باعث سم‌زدایی از سلول‌ها و همینطور بالا رفتن متابولیسم می‌شود. همچنین این میوه، دوست سیستم گوارش است و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند.

یکی از ویژگی‌های انار، پلی فنولی بودن آن است. پلی‌فنول‌های موجود در انار موجب چربی‌سوزی شده و مانع تجمع بیش از حد چربی در بدن می‌شوند.

در کنار همه‌ی این خواص، این میوه‌ی یاقوتی کالری زیادی ندارد و هر 100 گرم از این دانه‌های درخشان حدود 83 کالری دارند. مصرف انار به صورت میوه‌ی کامل و همینطور آبمیوه‌ی طبیعی آن برای سلامتی بسیار مفید است، اما انار خوردن به تنهایی کمکی به لاغری نخواهد کرد.

در واقع خوردن انار به عنوان یک میان‌وعده در کنار رژیم غذایی سالم و اصولی، راه حل ساده و کلیدیِ کاهش وزن است و هیچ ماده‌ی غذایی به تنهایی موجب لاغری و کاهش وزن نخواهد شد؛ بلکه رعایت تناسب میان مصرف درشت‌‌مغذی‌ها و ریزمغذی‌ها و تامین منابع ضروریِ بدن و حفظ تعادل در مصرف غذاهاست که باعث تناسب اندام به مرور زمان خواهد شد.

امتیاز کاربرها

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود